Iowa Football

2017 Iowa high school football playoff pairings

The UNI-Dome in Cedar Falls, site of the semifinals and championships, is every Iowa high school football team’s goal. (Rebecca F. Miller/The Gazette)

The Gazette

Oct 21, 2017 at 8:25 am | Print View

The Iowa High School Athletic Association released pairings early Saturday for the 2017 football playoffs in all six classes.

District champions and runners-up received automatic berth and two wild cards were awarded in 3A, 2A, 1A and A.

The postseason kicks off Friday, Oct. 27 around the state.

Class 4A

First round, Oct. 27

Lewis Central (8-1) at West Des Moines Valley (8-1)

Waukee (6-3) at Ankeny Centennial (7-2)

Southeast Polk (6-3) at Johnston (8-1)

West Des Moines Dowling (8-1) at Urbandale (6-3)

Cedar Rapids Washington (5-4) at Iowa City West (9-0)

Cedar Rapids Prairie (8-1) vs. Cedar Falls (8-1), at Wartburg College

Pleasant Valley (7-2) at Bettendorf (8-1)

Davenport Central (6-3) at North Scott (8-1)

Quarterfinals, Nov. 3

Semifinals, Nov. 10

Championship, Nov. 17 (7:06 p.m.)

Class 3A

First round, Oct. 27

Glenwood (8-1) at Sergeant Bluff-Luton (9-0)

Sioux City Heelan (7-2) at Harlan (8-1)

Carlisle (8-1) at Dallas Center-Grimes (9-0)

Webster City (8-1) at Pella (8-1)

Oskaloosa (6-3) at Cedar Rapids Xavier (9-0)

Washington (8-1) at Davenport Assumption (7-2)

Decorah (7-2) at Solon (9-0)

Waverly-Shell Rock (8-1) at West Delaware (7-2)

Quarterfinals, Nov. 3

Semifinals, Nov. 9

Championship, Nov. 16 (7:06 p.m.)

Class 2A

First round, Oct. 27

Carroll Kuemper (7-2) at Boyden-Hull/Rock Valley (8-1)

Sioux Center (8-1) at South Central Calhoun (8-1)

Waukon (8-1) at Clear Lake (7-2)

Dike-New Hartford (6-3) at New Hampton (7-2)

Union Community (6-3) at Aplington-Parkersburg (8-1)

West Liberty (6-3) at Cascade (9-0)

Centerville (6-3) at Mount Vernon (8-1)

Williamsburg (7-2) at Monroe PCM (8-1)

Quarterfinals, Nov. 3

Semifinals, Nov. 11

Championship, Nov. 17 (2:06 p.m.)

Class 1A

First round, Oct. 27

IKM-Manning (7-2) at West Lyon (9-0)

Western Christian (7-2) at Avoca AHSTW (8-1)

Belmond-Klemme (7-2) at Van Meter (9-0)

South Hamilton (8-1) at Denver (8-1)

South Winneshiek (6-3) at Iowa City Regina (7-2)

Wilton (8-1) at Bellevue (8-1)

Sigourney-Keota (5-4) at Pella Christian (9-0)

Pleasantville (7-2) at West Branch (9-0)

Quarterfinals, Nov. 3

Semifinals, Nov. 11

Championship, Nov. 17 (11:06 a.m.)

Class A

First round, Oct. 27

Sioux Central (7-2) at West Sioux (9-0)

West Hancock (6-3) at Algona Garrigan (9-0)

LeMars Gehlen (7-2) at Southwest Valley (9-0)

Westwood (7-2) at Council Bluffs St. Albert (8-1)

Gladbrook-Reinbeck (8-1) at Wapsie Valley (9-0)

East Buchanan (8-1) at Saint Ansgar (9-0)

New London (6-2) at Lynnville-Sully (8-0)

Pekin (8-1) at Hudson (9-0)

Quarterfinals, Nov. 3

Semifinals, Nov. 10

Championship, Nov. 16 (1:36 p.m.)

8-Player

Boyer Valley (7-2) at Remsen St. Mary’s (8-0)

Newell-Fonda (8-1) at Audubon (9-0)

Fremont-Mills (7-2) at Stanton (8-1)

Lenox (5-4) at Sidney (9-0)

Janesville (6-3) at Midland (7-2)

Tripoli (8-1) at Riceville (8-1)

Moravia (9-1) at Don Bosco (9-0)

Lone Tree (8-2) at HLV (8-2)

Quarterfinals, Nov. 3

Semifinals, Nov. 9

Championship, Nov. 16 (10:06 a.m.)

Your next Prep Football articles

Give us feedback

Have you found an error or omission in our reporting? Tell us here.
Do you have a story idea we should look into? Tell us here.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *